Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sklípkani

31. 3. 2009

Potrava

Každé zvíře potřebuje potravu, to je u sklípkanů celkem nenáročná záležitost. Sklípkani využívají pouze nutriční hodnotu potravy bez potřeby nějakých dalších vitamínových či jiných potravních doplňků. Jako krmivo používáme různé druhy hmyzu, u nich je důležité pouze to aby byly z chovu kde není používána žádná chemie, protože by mohlo dojít k otravě našich chovanců. Můžeme ke krmení samozřejmě používat i smýkaný hmyz z volné přírody, ale zde je právě problém v tom že se mohl pohybovat v prostředí kde mohly být  požívány chemické postřiky. Taktéž hrozí zavlečení do chovu nějakých parazitů.  Další alternativou krmení je syrové naškrabané maso, někteří pavouci ho přijímají naprosto bez problémů.
Důležitou zásadou při krmení živím hmyzem je aby jeho velikost nepřesáhla velikost pavouka v těle. U nejmenších pavouků by pak živá potrava neměla být větší než jeho hlavohruď. Hrozí zde napadení a poranění pavouka. Tato zásada nemusí být dodržována u předkládané mrtvé potravy.
Pokud předkládáme potravu přiměřené velikosti, krmíme mláďata 1 – 2x týdně, odrostlé a dospělce 1x  za 14 dní. Pokud krmíme myšími holaty  nebo jinou velkou potravou pak samozřejmě frekvenci snižujeme, mohlo by docházet k překrmování a to není dobré pro zdravý vývoj sklípkana.
Další důležitou zásadou je odstraňování nesežrané potravy či jejích zbytků. Krmení je vhodné provádět večer to je přirozená doba jejich aktivity. Pokud potravu do druhého dne nepozřou, nebo jim tam zůstanou zbytky musíme je odstranit. Živá potrava je nebezpečná v tom, že při delším pobytu v teráriu by mohla pavouka nepříjemně poranit. Zbytky mrtvé potravy jsou nebezpečné tím, že ve vlhkém mikroklimatu terária začínají rychle plesnivět a plísně jsou pro sklípkany taktéž smrtelně nebezpečné.